Jeden z autorů, jehož knihy mě skutečně nadchnuly. Otevřít si knihu od Fukse, to znamená proniknout do úplně jiného imaginárního světa s jedinečným humorem a nepředvídatelnými zápletkami. Ostatně, možná znáte film Spalovač mrtvol, který je adaptací právě Fuksova románu.

Kdo byl L. Fuks?

Tajemno, mysteriózní, často temný, pochmurný antiutopický svět, do kterého nás na svých stránkách zve, má velmi pravděpodobně kořeny ve Fuksově mládí. Malý křechký chlapec, plný smutku a sebetrýzně vyrostl a na sklonku druhé Světové války realizoval, že je homosexuál. Vidět jeho židovské spolužáky a také Cikány a Homosexuály sebrané Nacisty a poslané na smrt do koncetračních táborů ho těžce poznamenalo, ač sám tomu osudu unikl. Žil ovšem v přítomnosti neustálého strachu a to cítíme i v jeho knihách. Ladislav Fuks byl na sklonku války na nucených pracích a poté vystudoval Filosofickou univerzitu UK. Pracoval pro památkový ústav a pečoval zejména o zámek Kynžvart. Po několik let se obával, že trpí schizofreníí a nechal se dokonce zavřít do psychiatrického ústavu. Svět, který v knihách nabízí, nám občas může nabídnout obraz naší současnosti, našich strachů. Upozornit nás na chyby, které ve svém životě děláme. Nutí nás k zamyšlení o našich prioritách. Zejména doporučuji přečíst, uvažujete-li o takových hloupostech jako je například půjčka ihned.

Myši Natálie Mooshabrové

Jednoduše jedinečná kniha, která má nejvíc kouzla, když ji čtete poprvé. Do poslední stránky se nedokážete z příběhu vymanit. Opakující se scény, absurdní dialogy, podivuhádná hlavní postava nemocné stařeny , která jako dobrovolnice pracuje pro Péči o matku a dítě a se svou velkou brašnou prochází městem, o kterém tušíme, že je utlačováno podivuhodnou diktaturou, a provádí svá vyšetřování. A sama čas od času obdrží návštěvu podezřelých mužů, kteří ji kladou zcela nelogické otázky, stejně jako hnusné chování jejích vlastních dětí. Čtenář je celý tumpachový, ale zároveň pohlcený do příběhu. Co za tím vším vězí? Kdo je Natálie? A její myši? Proč myši?

Nehledejte o příběhu dopředu víc informací. Vemte knihu do ruky a čtěte písmeno po písmenku. Pusťte si Fuksovo příběh pod kůži. Nebudete litovat!

(Visited 174 times, 1 visits today)